Kültür-Sanat

2018-05-12 10:47:26

AÇIK KAPI DERNEĞİ ‘’ÇOCUKLAR İÇİN SANAT’’ DEDİ

GERİ DÖN

Açık Kapı Sosyal Sorumluluk Derneği, korunmaya muhtaç çocukların geleceğe umutla bakmalarını sağlamaya yönelik çalışmalarına her gün bir yenisini ekliyor. Dernek, Dolapdere Dirimart galeri ev sahipliğinde sanat ve cemiyet hayatından birçok seçkin davetlinin katıldığı keyifli bir gece düzenledi.

İkramlar ve mekan tasarımını Rezzan Benardete ve Morini Tabletale ekibinin üstlendiği gecede Cate Blanchett’in başrolünü üstlendiği ‘’Manifesto’’ filmiyle dünya çapında büyük yankı uyandıran Alman fotoğraf ve video sanatçısı Julian Rosefeldt’in film ve fotoğraf gösterimi büyük ilgi gördü. Cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşen özel geceden elde edilen bilet geliri ve bağışlar Cerrahpaşa Çocuk Kliniği’ne ekipman alımında kullanılacak.

Avustralyalı oyuncu Cate Blanchett’ın on üç farklı karaktere hayat verdiği; dadaistler, sitüasyonistler, fütüristler gibi sanatçı gruplarının tarihsel avangard manifestolarının yeniden sahnelendiği film yerleştirmesi Manifesto (2015) ile dünya çapında yankı uyandıran Berlinli sanatçı Julian Rosefeldt, film ve fotoğraflarının Türkiye’deki ilk kapsamlı gösterimini Dirimart’ın Nişantaşı ve Dolapdere’deki iki galerisine yayılan yerleştirmelerle gerçekleştiriyor. Film ve fotoğraflarında, sinema ve resim tarihine açık göndermelerde bulunan, aynı zamanda totaliterlik, ekoloji, vatan ve göç gibi önemli sosyal ve politik konuları ele alan Rosefeldt, bunları pop kültürü ile sürekli oyuncu bir diyalog içinde işleyerek son derece estetik bir evren yaratıyor.

Haberin Fotoğrafları