Güncel

2018-05-04 10:52:31

Ai Weiwei Mardin’de...

GERİ DÖN

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, “Ai Weiwei Mardin’de” sergisine ev sahipliği yapıyor

Mardin’de, Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine Sabancı Vakfı tarafından restore edilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülen Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, çağdaş sanatın en etkin figürlerinden Ai Weiwei’in kişisel sergisini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Müze içinde yer alan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde 4 Mayıs Cuma günü kapılarını açan “Ai Weiwei Mardin’de” adlı sergi, Çinli sanatçının hem hayat hikayesinden hem de el sanatları geleneği ve sanat tarihi yaklaşımından izler taşıyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde Akbank’ın desteğiyle yer alan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisinden yapılan özel bir seçkiyle sanatseverle buluşan sergi, Ai Weiwei’in, içinde bulunduğu çağa dair mesajını geleneksel Çin el sanatı aracılığıyla aktararak, ziyaretçilerine zamanın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

Kültürel ve tarihi önemi büyük olan porselen, sanatçının sahicilik, değer sistemlerinin tarihteki dönüşümü ve sanatın toplumsal değişimi etkilemekteki rolü konusunda ortaya attığı temel sorulara bir kapı açma görevi üstleniyor. Toplumsal değişimin, sanat üretiminin temel bileşenlerinden biri olduğunu kabul eden Ai Weiwei, günümüz dünyasındaki krizlerle bağlantılı eylemleri aracılığıyla, politik aktivizm ve çağdaş sanat arasındaki ayrımı belirsizleştiriyor. Sanatçının porselen alanındaki seçkisi ise izleyicilere dünyayı görmek ve yorumlamakta yeni yollar sunan çalışmalarının keşfedilebileceği bir ortam olarak öne çıkıyor.

4. Uluslararası Mardin Bienali ile eş zamanlı olarak kentte yapılacak sanat aktivitelerinin içinde yer alan “Ai Weiwei Mardin’de” sergisi 29 Temmuz Pazar gününe kadar Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Haberin Fotoğrafları