Güncel

2018-09-05 12:16:59

GENÇ ORKESTRA İSTANBUL’U BÜYÜLEDİ

GERİ DÖN

Sabancı Vakfı’nın desteklediği Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, İstanbul’u büyüledi. 81 gençten oluşan orkestra, Avrupa turnesi öncesi iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla Zorlu Center’da konser verdi.

Sabancı Vakfı’nın kurulmasını sağladığı Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), şef Cem Mansur yönetiminde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde (PSM) sanatseverlerle buluştu. Faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı çatısı altında sürdüren ve bu yıl 12. yılını kutlayan orkestranın heyecanına Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Başkan Yardımcısı Zerrin Koyunsağan, Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü, Canan Başaran Symes, Vera Bulgurlu, Haldun Dormen, Göksel Kortay, Cihat Aşkın, Lale Mansur gibi iş, sanat ve cemiyet dünyasının önde gelen isimleri ortak oldu. Türkiye’nin en başarılı konservatuarlarından seçilen 81 gençten oluşan TUGFO, müzikseverlerden tam not aldı.

TUGFO, İstanbul konserinin ilk yarısını aynı zamanda Cem Mansur’un da hocası olan dünyaca ünlü ABD’li orkestra şefi, besteci, yazar ve piyanist Leonard Bernstein’a ayırdı. Doğumunun 100. yılı tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan Bernstein’ı iki önemli eseriyle anan orkestra, repertuarında ünlü müzisyenin ‘Divertimento’ ve ‘Serenade’ adlı eserlerine yer verdi. Konserde Prokofiev’in ‘5’inci Senfoni’ eserini de sanatseverlerle buluşturan orkestranın performansı büyük beğeni topladı.

 

Haberin Fotoğrafları