Davetler

2018-05-15 11:59:14

İngiltere’nin En Prestijli Yatı Görücüye Çıktı

GERİ DÖN

Dünyada el yapımı tekneleri ile tanınan İngiltere’nin en prestijli yat üreticisi Fairline Yachts Türkiye distribütörü Karina Yatçılık tarafından düzenlenen ve Squadron 53 Türkiye lansmanının da yapıldığı “Fairline Days X” iş ve cemiyet dünyasından büyük ilgi gördü.

Türkiye’de sektör lideri olan Karina Yatçılık’ın düzenlediği “Fairline Days X” Rahmi Koç Müzesi’nde yapıldı. Türkiye prömiyeri yapılan Fairline Squadron 53modeli tekne severlerin beğenisine sunuldu.

İngiltere merkezli dünya çapında el işçiliği ile tanınan, ilkleri yaratmış lüks tekne markası Fairline Yachts,dünyadaki 50. kuruluş yıl dönümünü İstanbul'da kutladı.

Fairline Yachts markasını Türkiye’de 23 yıldır temsil eden İstanbul merkezli yat satış firması Karina Yatçılık tarafından düzenlenen davete tüm tekne tutkunları ve Fairline Yachts’dan özel olarak bu davet için İstanbul’a gelen Fairline Yachts Genel Müdürü Russell Currie ve İş Geliştirme Direktörü Karl Gilding de katıldı.

Fairline Yachts Genel Müdürü Russell Currie ve Karina Yatçılık yönetici ortakları Murat Soydaş ve Ersev Sevinçer ev sahipliğinde geleneksel olarak bu sene 10.’su düzenlenen davete iş, sanat ve cemiyet dünyasından da Nesligül Aksoy, Zeynep Germen, Begüm Gazioğlu-Ömer Ballı, Hakan Yıldız, Müge Sırmabıyık, Derya-Tülin Kartoz, Devrim Güneşsoy, Sedef Baran, Şahnaz Çakıralp, Tuğçe Peksayar gibi isimler katıldı.

Rahmi Koç Müzesi Nelson Pub’da düzenlenen davette konuklar,Türkiye prömiyeri yapılan Fairline Squadron 53modelini yakından inceleme imkânı buldular.

Farklı bir konsepte sahip “Subway Jazz Station” grubunun eğlenceli caz performansı ile konuklar keyifli vakit geçirdiler.

Karina Yatçılık Genel Müdürü Murat Soydaş, Karina Yatçılık olarak, Fairline Yachts temsilciliğini 23 yıldır başarıyla yürütüyoruz. Güçlü denizci yapısı ve üstün işçilik kalitesiyle ülkemizde yıllar içerisinde çok geniş ve bir o kadar da özel bir kullanıcı kitlesine sahip olmuş Fairline’ın yeni modellerini deniz severlerin beğenisine sunmanın heyecanını yaşamaktayız.

Onuncu kez düzenlediğimiz Fairline Days etkinliğini dünya denizciliğinden önemli izler taşıyan Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirmeyi tercih ettik. Bu vesileyle buluştuğumuz dostlarımızla keyifli ve canlı müzikli bir akşam yemeğini paylaşırken, flybridge serisinin yeni üyesi Squadron 53 modelimizi ilk kez tanıtma ve ileriye dönük planlarımızı anlatma imkanı bulduk.” yorumunu yaptı.

Fairline Yachts Genel Müdürü Russell Currie, “Türkiye dâhil tüm dünya pazarı yeni model geliştirme programımıza olumlu cevap veriyor. Ödüllü tekne tasarımcısı Alberto Mancini ile olan işbirliğimiz sayesinde piyasaya daha da tarz tekneler üretmeye devam ediyoruz. Bu stil sahibi tekneler ve el işçiliği zanaatkarlığımız ödül kazanacak bir kombinasyon üretiyor.” yorumunu yaptı.

Fairline Squadron 53, detayların zarif uyumu…

Fairline Squadron 53, ince detaylara dikkat edilerek özenle üretilmiş bir motoryat. Her kıvrımı, zarif çizgileri ve sade tonları, teknenin tüm detaylarıyla bir bütün oluşturuyor.

Fairline Yachts, her türlü deniz şartında seyir yapmayı seven yat tutkunları için ideal flybridge teknelerden oluşan Squadron serisinden 53 modelini ilk defa İstanbul’da sergiledi.

Fairline Yachts markasının 1996 senesinden beri Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olan Karina Yatçılık, yaptığı açıklamada yeni ve her zamankinden daha büyük Squadron ve dünya çapında bir ikon haline gelen Targa serisinden yeni modelleri, deniz severlere tanıtmaya devam edecek.

Geçmişten günümüze yarım asırlık Fairline Yachts kilometre taşları..

Mükemmellik, güzellik ve performans konusunda gösterdiği tutku ile olağanüstü İngiliz işçiliğini harmanlayan zengin bir geçmişe sahip bir marka olan Fairline Yachts, 50 yıl önce ilk teknesi olan Fairline 19 modelini suya indirdi. Aile teknesi konseptinde Phantom 32 ve ardından 11 yıl üretim hattında olacak, tarihin en uzun süreli üretilen teknesi Fairline 40 suya indi. 1981 yılında ise çok beğeni alan Fairline’ın en popüler modellerinden Turbo 36 ilk defa deniz severlerle buluştu. İkonik hale gelen ve örnek alınan ilk Targa modeli olan Targa 33 ise 1984 yılında hayat buldu. 1986 senesine geldiğimizde ise, Fairline önemli bir başarıya imza atarak, Queen’s Award for Export Achievement ödülüne layık görüldü.

1991 yılına gelindiğinde Fairline, “büyük yat”piyasasına girmek amacıyla Squadron serisini üretmeye başladı. York Dükü Prens Andrew, 60bin m2 yeni fabrikayı ihracatı desteklemek için 2001 yılında açtı. Squadron serisinin başlangıcından tam 12 yıl sonra, 2003’te 10bininci Fairline modeli fabrikan ayrıldı: Squadron 65. Fairline ayrıca bu dönemde iki yeni projeye için kolları sıvadı: Yeni bir tesis daha inşa etmek ve amiral gemisi SQ 74’ü üretmek.

Daha büyük Targa modellerinin kapsayan GRAN TURISMO, 2004 yılında tanıtıldı. İster OPEN ister GRAN TURISMO olarak tercih edilsin, Targa serisi tüm dünyada bir ikon haline geldi. 2007 yılına geldiğimizde ise Fairline ödüllere doyamadı. 40 yıllık üstün hizmet başarısından dolayı Fairline, UK’s IPC Marine Awards ödülünü aldı. Aynı yıl Targa 38 ve Squadron 68 modelleri MOTORBOAT OF THE YEAR ödülüne layık görülürken, Phantom 48 en çok tavsiye edilen model oldu. Targa 38 aynı zamanda EUROPEAN POERBOAT OF THE YEAR ödülünü de göğüsledi.

Fairline, uluslararası ticaretin en prestijli ödüllerinden olan Queen’s Award for Enterprise ödülünü 2008 senesinde aldı. 2010 yılında ise 12bininci Fairline, fabrikanın kapısından çıktı: Squadron 55. 2014 senesinde IPS teknolojisi için eşsiz bir gövde yaratıldı ve 48 serisi tüm dünyaya tanıtıldı.

2016 senesinde dünyanın en iyi tasarımcılarından olarak gösterilen İtalyan Alberto Mancini ve Hollandalı mühendislik firması Vripack ile işbirliğine gidildi. Bu ortaklık ise 2017 senesinde Targa 63 GTO modelinde vücut bulurken, en iyi tekne ödüllerine aday gösterilip, bu ödülü aldı.

2018 senesine gelindiğinde ise, Fairline Marine Mark, Southampton’da deniz kıyısında faaliyete geçirilmek üzere kuruldu. 20bin m2 kapalı alana sahip bu yeni tesiste, yakın zamanda duyurusu yapılacak olan ve markanın üreteceği daha büyük tekneler hayata geçirilecek.

Haberin Fotoğrafları