Davetler

2016-10-26 15:06:26

Mutlu Günler Panosunda yerinizi almaya hazır mısınız?

GERİ DÖN

Yarım asırdır başarılı ancak maddi imkânları kısıtlı gençlere eğitim desteği veren Türk Eğitim Vakfı, öncüsü olduğu çelenk bağışı uygulamasının bir benzerini düğün, doğum, nişan ve her türlü özel gün kutlamasına taşıyor. TEV’in kutlamalar için halihazırda sunduğu bağış standı, kart hizmetine Mutlu Günler Panosu da ekleniyor. Mutlu Günler Panosu uygulamasının tasarımını seçmek üzere düzenlenen yarışmanın sonuçlarının açıklandığı gecede konuşan TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, “50’inci yaşımızı bir mihenk alarak yeni bir dönem açmak, bundan böyle sadece cenazelerde değil, mutlu günlerimizde de güçlü bir kültürün, bir amaç birlikteliğinin başlangıcını yapmak istiyoruz” dedi.

 

Vizyoner işadamı merhum Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından başarılı fakat maddi olanakları kısıtlı gençleri desteklemek amacıyla 49 yıl önce kurulan Türk Eğitim Vakfı, binlerce gencin çok yönlü gelişimine destek vererek ülkemize ve insanlığa katkıda bulunmaya amaçlıyor. Türk Eğitim Vakfı, halihazırda sunduğu bağış standı, kart hizmetine şimdi de Mutlu Günler Panosu projesiyle eğitime destek vermek isteyenlere yeni bir kulvar açıyor. TEV’in yeni uygulamasıyla düğün, nişan, doğum gibi mutlu günlere tanıklık edenler, mutlu gün sahibine eğitim bursuna dönüşecek bir hediye sunabilecek. Bugün TEV bursuna başvuran her 25 öğrenciden sadece birine destek verilebilirken, Mutlu Günler Panosu’nun hayata geçmesi ile birlikte bu sayının katbekat artırılması hedefleniyor.

 

 

Ömer M. Koç: “Yeni bir kültürün elçisi olmak istiyoruz”

 

Mutlu Günler Panosu yarışmasının sonuçlarının açıklandığı gecede konuşan TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV’in 2017 yılında, eğitim yolunda hizmette yarım asrı tamamlamış olacağını hatırlatarak, “50’inci yaşımızı bir mihenk alarak yeni bir dönem açmak, mutlu günlerimizde de güçlü bir kültürün, bir amaç birlikteliğinin başlangıcını yapmak istiyoruz” dedi.

 

Eğitime destek vermek isteyen herkesi kederli günlerde olduğu gibi mesut günlerde de ülkemizin geleceğini ve eğitimi desteklemeye davet ettiklerini belirten Ömer M. Koç, şöyle devam etti: “Malumunuz Vehbi Bey cenazelerde TEV çelengi bağışı uygulamasını 1968’de yurt dışında müşahade ettikten sonra 1972 yılında kız kardeşi merhume Hüsniye Aktar’ın cenazesi ile ülkemizde başlattı. Böylelikle Türk Eğitim Vakfı çelenkleri kederli günlerimizde ruhen birlikteliğimizi sağlarken bir kültür yaratarak gençlerimize umut oldu. Bu sayede bugüne kadar binlerce öğrenci okuyabildi. Bugün ise, yeni bir adım atıyoruz. Bundan böyle sadece cenazelerde değil, mutlu günlerimizde de yeni bir kültürün elçileri olarak bu ülkenin geleceği olan gençlerimizi desteklemeyi sürdüreceğinize ve bu sayede eğitime verdiğimiz desteği misliyle arttırmamızı sağlayacağınıza inancım tam.”

 

 

Rona Yırcalı: “Daha çok çocuğumuzun geleceğini aydınlatacak anlamlı bir uygulamayı daha hayata geçiriyoruz”

 

Törende konuşan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise Türk Eğitim Vakfı olarak, kuruldukları günden bu yana bir seferberlik ruhuyla yürütülen çalışmalar sonucunda yurt içinde 223 bin 600 öğrenciye eğitim bursu sağladıklarını belirtti. Ayrıca, 1.665 öğrenciye de yurtdışında eğitim görmesi için destek olduklarını açıklayan Yırcalı, bu bursların yanı sıra 2001 yılında üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türkiye’deki tek okul olan TEVİTÖL’ü Türk Eğitim Vakfı çatısı altına aldıklarını, ayrıca toplam 27 eğitim kurumunda birbirinden parlak ancak imkânları kısıtlı binlerce gencin eğitim görmesi için olanak sunduklarını hatırlattı.

 

Mutlu Gün Panosu’nun tasarımı için düzenlenen yarışmaya Türkiye genelindeki Güzel Sanatlar, Mimarlık ve Endüstri Ürünleri Tasarımı alanlarında eğitim alan lisans ve lisansüstü öğrencileri katıldı. Yarışma süresince gençlere bir tasarım-üretim deneyimi yaşatıldı. Yarışmaya katılan öğrenciler tasarımları hakkında, tasarım ve sanat dünyasının başarılı isimleri Bahattin Öztuncay, Can Yalman, Defne Koz, Mehmet Erkök, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Kahraman, Han Tümertekin, Dr. Oya Akman, Yiğit Yazıcı’nın görüşlerini, önerilerini alma imkânı buldu.

 

Finale kalan öğrencilerin projelerinin prototiplerini jüri üyelerinin yönlendirmeleri ile hazırladığı yarışmanın 1.si Hande Gözen (İTÜ), 2.si Arzu Tunçman (Bahçeşehir Ü.), 3.sü Harun Açan (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ü.) oldu. 

Haberin Fotoğrafları