Kültür-Sanat

2018-09-22 11:20:12

ŞEHRİN GİZLİ HAFIZASI ÖZEL SERGİSİ

GERİ DÖN

Arkeolojiyi, mimariyi, sanatı harmanlayarak tek bir çerçevede buluşturan Nihan Yardımcı Çetinkaya, Şehrin Gizli Hafızası Özel Sergisi 22 Eylül – 05 Ekim tarihleri arasında Sadece Tasarım’da ziyaret edilebilecek…

Serginin açılış daveti Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın ev sahipliğinde, Saffet Emre Tonguç sohbeti eşliğinde Sadece Tasarım’da gerçekleşti.

Şehirlerde paleolitik düzende insan hafızasında yer eden hatıraların izini süren Nihan Yardımcı Çetinkaya, şehrin katmanları arasında sanatseverleri kendi hafızalarını yoklamaya yönlendiriyor.

Çocukluk yıllarında babasıyla sıkça vakit geçirdiği arkeolojik kazılardan esinlenmiş, çağlar ötesinden bu yana insanoğlunun yaşamı, alışkanlıkları, kültürü ve kullandığı eşyaları eserlerini yaratma aşamasında kendisine kaynak olmuştur.

Şehrin katmanları arasında gizli hafızayı sanatseverlerin hafızası ile buluşturmak amacıyla arkeolojinin yanı sıra mimari bilgisinden defaydalanan sanatçı, beton zemin üzerinde akrilik veya yağlı boya kullanarak yatay dikey geçişlerle birbirini kesen renklerle asla var olmayacak şehirler yaratıyor.

2015 yılında Floransa Bienali’ne davet edilen tek Türk sanatçısı olma şerefine sahip Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın NG İletişim Ajansı’nın desteği ile Sadece Tasarım’da gerçekleşen sergisi, şehirlerin ruhunu iyi tanıyan, katmanlarını ayrıştırıp, gördüklerini, bildiklerini gezi severlere aktaran tarihçi ve profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç sohbeti ile açıldı.

2005 yılından bu yana eserlerinde alüminyumdan çimentoya, ahşaptan soba boyasına kadar pek çok farklı malzemeyi kullanan Nihan Yardımcı Çetinkaya, 2011 yılı sonunda açtığı Ruloylamala isimli ilk kişisel sergisinden sonra 2014 Nisan ayında Ruloylamala-2 adlı sergisini gerçekleştirdi. 2017 Kasım’da İngiliz Be4 Art Gallery ile İstanbul’da Refresh My Memory adlı bir sergi düzenledi. “Şehrin Gizli Hafızası” sanatçının 4. kişisel sergisi olarak da öne çıkıyor.

Haberin Fotoğrafları